3. místo v otevřené architektonické soutěži
tým: Jakub Ficenec, Daniel Boruch, Vojtěch Vodička, Tereze Machačová
Předmětem návrhu je adaptace obchodního domu s kotelnou pro potřeby knihovny a bistra včetně úprav okolních prostranství v souladu s významem městské instituce, jejím urbanistickým kontextem a návaznostmi.
Velký důraz je kladen na veřejná prostranství. Odstraněním části hmoty stávající budovy vzniká důstojný předprostor knihovny. Takto vzniklá piazzetta akcentuje průchod z náměstí a stává se centrem dění pro všechny navazující provozy. Návrh dbá na návaznosti a efektivitu užívání objektu.
KONCEPT
Hlavním koncepčním krokem návrhu je odstranění jižního modulu objektu obchodního domu a východní části kotelny, čímž vzniká nástupní prostor adekvátní významu nově vkládané funkce. Oddělené hmoty jsou následně doplněny subtilním loubím, čímž vzniká pobytový prostor na pomezí interiéru a exteriéru. Spojení střechou posiluje vazby mezi knihovnou a bistrem, aniž by vytvářelo vzájemnou závislost provozů. Potenciál ploché střechy jako páté fasády je naplněn prostřednictvím střešní nástavby, která svou podobou navazuje na střešní krajinu a zároveň umožňuje její využití.
Urbanismus
Odstranění části objektu rozšiřuje průchod, čímž dochází k posílení současné pěší vazby z Masarykova náměstí směrem do ulice Kpt. Jaroše. Nově vzniklá piazzetta ve zklidněném prostoru před knihovnou plní současně funkci nástupního prostoru a pobytového prostranství, do kterého mohou expandovat navazující provozy z obou stran uličky. Piazzetta s příhodnou jižní orientací je pomyslně členěna nově osazenými stromy, které umocňují směr průchodu a kompozičně akcentují hlavní vstup. Výškový rozdíl mezi průchodem a hlavním vstupem je překlenut pobytovými schody, které vytváří teatrální entrée, nahrazující současný přístup z mezipatra. Severní strana pozemku je věnována návštěvnickému parkování, které je přístupné ze severovýchodu z ulice Kpt. Jaroše, ale také průchodem mezi knihovnou a bistrem. Zadní dvůr je rozčleněný tak, aby byl kultivován jeho výraz do ulice s omezeným množstvím nevyužívaných pojezdových ploch. Vnitroblok je odstíněn od ulice a průchodu prostřednictvím stavebních objektů, stromořadí a plastik, které doplňují uliční čáru. Veřejné toalety jsou umístěny v objektu bývalé kotelny v nejbližší možné pozici k náměstí tak, aby sloužily pro oba prostory zároveň a současně byly z části skryté.
Architektura
Architektura objektů navazuje na stávající formu domu a jeho konstrukční danosti. Ta slouží jako základ, který je modifikován způsobem odpovídajícím změně funkce. V místech zásahů do stávající budovy se uplatňuje nový fasádní obklad z kanelovaných betonových panelů s otvory v rozsahu odpovídajícím vnitřnímu dění. Tři kontrastní intervence umožňují doplnění a akcent vybraných funkcí. Intervence jsou sjednoceny v barvě i materiálu. První intervencí je střecha spojující knihovnu a bistro. Jejím umístěním mezi separované objekty je vytvořeno „formální zápraží“, které umožňuje vznik pobytových prostor, nezávislé využívání objektů a také snadnou etapizaci projektu. Druhou je jádro se zázemím knihovny přecházející ve střešní nástavbu s administrativním zázemím. Třetí je objekt veřejných toalet částečně vystupující z budovy bývalé kotelny. Na zbývajících fasádách knihovny je převzat původní rastr otvorů jižní a východní fasády, který je doplněn na fasádě severní a západní.
Specifická situace stávajícího objektu, který narušuje historickou strukturu města, z našeho pohledu vyzývá k razantnímu zásahu. Ten mu umožní lépe srůst se starší urbánní tkání, ale zachová a posílí výjimečnou pozici, pro knihovnu adekvátní. Toho návrh dociluje několika způsoby:
• odstraněním hmoty v jižní části objektu, čímž je posílena vazba na náměstí bez narušení okolní zástavby
• kompozičním doplněním uliční čáry pomocí zeleně, uměleckého díla a prvků parteru
• úpravou střech a volbou materiálu nástavby, která svým charakterem a zejména barevností naváže na mozaiku střešní krajiny pálených tašek ve městě
• Návrh upřednostňuje subtilitu a minimalizaci nástaveb nad plněním požadavku regulačního plánu na šikmou střechu.
Návrh upřednostňuje subtilitu a minimalizaci nástaveb nad plněním požadavku regulačního plánu na šikmou střechu.