ateliérový projekt pod vedením Ing. arch. Štěpána Lajdy a prof. Ing. arch. Ing. Zuzany Peškové, Ph.D., který vznikl ve spolupráci s Ladislavem Podrackým a Radkem Jakešem
LOKALITA
Dům kazatele u Betlémské kaple je stavba podobně zajímavé historie jako kaple sama. Dříve sloužil například Janu Husovi a dalším kněžím, kteří zde působili. Funkčně je navázán na Betlémskou kapli, ale i na galerii Jaroslava Fragnera, se kterou je spojena můstkem.
KONCEPT
Výstava se věnuje významným okamžikům v historii Betlémské kaple, které jsou návštěvníkovi prezentovány v jednotlivých místnostech. Koncepční myšlenkou bylo vytvořit obraz pro každou důležitou epizodu v historii kaple, působící specifickou atmosférou a výrazem. Důraz je kladen na vnímání vícero smysly. Pozorný návštěvník má možnost objevit další informace a zajímavosti v průběhu výstavy. Výstava předává informace různými cestami -textovou formou, interaktivním promítáním, ale i zvukovou stopou. Ústředním materiálem, který návštěvníka provází výstavou, je zkorodovaná měď - materiál, se kterým se návštěvník setkává v historickém centru Prahy.
POPIS
Prostor je rozdělen do šesti výstavních úseků se vstupní halou, kavárnou a hygienickým zázemím.
Vstupní hala - Skulptura, která je ústředním prvkem celého prostoru, je prvním co upoutá návštěvníka při vstupu do objektu. Hala s výrazným měděným schodištěm je otevřena do patra a propojuje obě podlaží. Čedičová dlažba odkazuje k pražským ulicím a sjednocuje celé spodní podlaží.
Kavárna - Největší místnost přízemí s klenbou je využita pro potřeby pokladny/ kavárny/čekárny. Dominantním prvkem interiéru je masivní box výdejního pultu, procházející klenbou. Stylizace interiéru čerpá inspiraci z dobového hostince. Návštěvníci si zde krom uhrazení vstupného mohou zakoupit i drobné občerstvení, nápoje nebo suvenýry.
Multifunkční prostor -
V rámci celého objektu je vyčleněna jedna místnost pro potřeby ČVUT, která je přístupná i mimo samotnou výstavu. Zde je možné pořádat např. drobné výstavy projektů studentů, propagační akce ČVUT apod. Místnosti dominuje rám s liniovým osvětlením a bodovými svítidly, jejichž polohu a intenzitu lze měnit dle využití prostoru.
Schodiště - První a druhé podlaží výstavy propojuje nově navržené schodiště. Pro lepší průchodnost prostor výstavy změnilo vůči původnímu tvar z trojramenného na dvojramenné a prochází nově probouraným otvorem do místnosti Založení. Původní podesta je stále na schodiště vizuálně napojena přes objekt skulptury. Z mezipodesty je možné vstoupit na kazatelnu kaple.
Založení betlémské kaple -
V této místnosti je hlavním prvkem interaktivní model Betlémské kaple s nejbližším okolím. Model doplňují tři skleněné panely s gravírovaným textem a interaktivní stěna. Model bude zhotoven z mléčného polykarbonátu a jeho jednotlivé části budou prosvětlovány podle tématu, které si návštěvník vybere. Panely bude rozsvěcet LED pásek u podlahy, jehož intenzita je variabilní. Informace bude doplňovat interaktivní stěna, na které budou návštěvníkům představeny různé stavební techniky využité při výstavbě kaple. Ty si bude moci návštěvník sám virtuálně vyzkoušet.
Jan Hus - Spojovací prostor nad průhledem do haly je výrazně spjat s ocelovou skulpturou, která se pod stropem tříští a vytváří interiér této místnosti - informační panely stejného materiálu, jejichž text je zevnitř podsvícen. Informační panely dokumentují dobu Jana Husa a zejména jeho působení na půdě Betlémské kaple.
Demolice - Pro část návštěvníků bude možná překvapivé téma demolice Betlémské kaple. To je představeno s důrazem na pocity návštěvníka. Samotná místnost bude temnější, cílem je nastolit stísněnou atmosféru. Částečně symbolizuje probíhající demolici jak přítomností kouře/prachu, tak sníženého (padajícího) trámu krovové konstrukce. Informace jsou návštěvníkům předávány zvukovou stopou přehrávanou ze sedacích boxů.
Obnova - Výstavu ukončuje téma obnovy betlémské kaple. Ponurou atmosféru demolice nahradí pozitivní nadějná nálada. Celá místnost je světlá, prozářená perforovaným podhledem. Nad ním je umístěno orientovatelné bodové osvětlení, které svými paprsky ukazujena informace o průběhu obnovy. Aktivní návštěvníci mohou využít zavěšených sklíček, které po vložení do paprsků světla odhalí i něco navíc.